Hiç Kimsenin Görmediği

Bir Kadıköy Rüyası: Renovia İstanbul

Sarissa

Konutları

Güven

Konakları

Nezih

Towers

Nezih

Konakları

DUYURULAR

RENOVIA İSTANBUL PROJESİNDEKİ SON 5 HAK SAHİBİNE KAMULAŞTIRMA BEDELİ ÖDENDİ

Devamı

Türkiye’de ‘Kentsel Dönüşüm’de ilk acele kamulaştırma kararı uygulamaya konuldu

 

‘Kentsel Dönüşüm’ün sembol bölgesi Fikirtepe’de ilk kamulaştırma kararı uygulandı. VARTAŞ’ın Renovia İstanbul Projesi arazisi üzerindeki 2 hak sahibine mahkeme tarafından belirlenen kamulaştırma bedeli ödendi. Böylece ‘Kentsel Dönüşüm’ projelerini durma noktasına getiren engel ortadan kalkmış oldu.

 

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Bizimle birlikte yaklaşık 2 bin 800 hak sahibinin 4 yıla yakın süredir devam eden bekleyişi ve mağduriyeti sona erdi. Bu uygulama örnek olacak ve diğer dönüşüm projeleri de hızla tamamlanabilecektir” dedi.

 

 

Deprem ve afet riski taşıyan yaklaşık 7 milyon yapının sağlıklı ve çağdaş hale getirilmesini hedefleyen ‘Kentsel Dönüşüm’de önemli bir gelişme yaşandı. Dönüşümün sembol bölgesi İstanbul Fikirtepe’de,  ilk acele kamulaştırma kararı uygulamaya konuldu. Fikirtepe’deki en büyük proje olan VARTAŞ’a ait Renovia İstanbul’un yükseleceği arazide anlaşmaya yanaşmayan son 2 parseldeki 5 hak sahibine mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedeli ödendi. Böylece Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamındaki 3’te 2 çoğunluk maddesine göre ilk kamulaştırma tamamlanmış oldu.

 

Onlarca firmayı ve on binlerce kişiyi ilgilendiren, Kentsel Dönüşüm kapsamındaki tüm inşaatların önünü açması ve projeleri hızlandırması beklenen uygulama yaklaşık 4 yıllık bir sürecin ardından geldi. Fikirtepe’deki arazi üzerinde 2 bin 800 hak sahibiyle anlaşan Vartaş, ilk acele kamulaştırma kararı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arabuluculuk çabalarına rağmen anlaşma sağlayamadığı

5 hak sahibine yasa gereği iadeli taahhütlü tebligat gönderdi. Bakanlık başvurunun ardından hak sahibine 15 günlük süre verdi. Süre içinde sözleşme imzalanmadığı için konu mahkemeye taşındı. İstanbul Anadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi “itiraz yolu kapalı” kaydıyla ilk kamulaştırma kararını verdi.

 

Kamulaştırma bedeli hak sahiplerine ödendi

Kamulaştırma heyetinin, Vartaş'ın Renovia İstanbul projesini geliştireceği arazide yaptığı incelemenin ardından hazırladığı rapor doğrultusunda değer belirlendi. Tutarın mahkeme tarafından onaylanmasının ardından, bedel hak sahiplerinin hesabına bugün yatırıldı.

 

 

 

 

 

5 kişi için 2 bin 800 kişi mağdur oldu

Kentsel Dönüşüm’ün Türkiye’nin milli meselesi olduğunu vurgulayan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Tüm göstergeler yakın bir tarihte bir deprem yaşanacağını gösteriyor. Türkiye’nin bir an evvel sağlıksız yapılarını dönüştürmesi gerekiyor. Bu anlamda Kentsel Dönüşüm ülkemizin vazgeçilmez bir politikasıdır. Ama uygulamada çok zorluklar içeren bir süreç. Kentsel dönüşüm adeta demirden bir leblebi” dedi.

 

Barata şöyle devam etti:

“Mart 2011’den bu yana arazimizde inşaat yapabilmek için bekliyoruz. Bakanlar Kurulu 2013 yılı Mayıs ayında Fikirtepe’yi ‘Riskli Alan’ ilan etti. Tam 2 bin 500 kişiyle tek tek görüştük. 2/3 çoğunluktan çok daha fazla, yüzde 99’a varan imzayı uzun süre önce tamamladık. Fikirtepe’nin sembolü haline gelen ‘Yalnız Ev’in hak sahipleri ile de Ağustos 2014’te anlaşmaya vardık. Ancak yüzde 1’i oluşturan son 2 parseldeki 5 hak sahibiyle bakanlığın arabuluculuk çabasına rağmen anlaşamadık. Nihayet mahkeme kararıyla Türkiye’nin Kentsel Dönüşüm’deki ilk kamulaştırması gerçekleşmiş oldu.

 

2 parseldeki 5 hak sahibine uzman heyet tarafından belirlenen tutar bugün itibariyle ödendi. Bu noktadan sonra bölgede bizimle birlikte, mağdur olan 2 bin 800 hak sahibinin ve diğer projelerdeki on binlerce kişinin de yüzü gülecek.”

“Kentsel Dönüşüm demirden leblebi”

Devamı

O EV’İN BULUNDUĞU EFSANE ARAZİDE PROJE GELİŞTİREN VARTAŞ’IN PATRONU UYARDI

“Kentsel Dönüşüm demirden leblebi”

 

Kentsel Dönüşüm’ün sembol bölgesi İstanbul Fikirtepe’de, sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için dokunulamayan ve 30 dönüm arsa ortasındaki görüntüsüyle kamuoyunda ilgi uyandıran “Yalnız Ev” yıkılıyor. Yaklaşık 3 yıldır binlerce hak sahibinin de mağdur olduğu efsane arazide Renovia İSTANBUL projesini hayata geçirmeye hazırlanan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, kentsel dönüşüm uygulamalarında ciddi zorluklar olduğunu kaydetti. Barata, “Kentsel Dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Deprem felaketi yaklaşıyor. Bu milli bir meseledir, herkes elini taşın altına koymalı” dedi.


Kentsel Dönüşümde Türkiye’nin sembol bölgesi Fikirtepe’de büyük projeler geliştiren VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, 2011 yılından bu yana yaşadıkları tecrübeleri kamuoyuyla paylaştı. Son günlerde hafriyatı yapılmış 30 dönüm arazinin ortasındaki ilginç görüntüsüyle dikkat çeken “Yalnız Ev”in bulunduğu arazinin üzerinde Renovia İSTANBUL projesini hayata geçireceklerini belirten Ömer Faruk Barata, “Kentsel Dönüşüm, sanılanın aksine rantsal dönüşüm değil, adeta demirden bir leblebi” uyarısında bulundu.

 

Kentsel Dönüşüm’de bugüne kadar yasanın uygulanmadığını ve 3’te 2 çoğunluk kararı ile henüz kimseden yer alınmadığını vurgulayan Barata, “3 yılda yaklaşık 12 bin kişiyle tek tek görüştüm. Hak sahiplerinin konut kredilerini ödedik, ipotekleri kaldırdık. İşe başlamadan 20-25 milyon TL harcadık. Çok uzun ve halen devam eden bir mücadele ile büyük zorluklar sonunda 2285 hak sahibiyle sözleşme imzaladık” diye konuştu.


3 yılda ödediğimiz kira 16.5 milyon TL

 

‘O ev’in sahibi anlaşmaya yanaşamadığı için projenin aksadığını, diğer binlerce hak sahibinin mağdur olduğunu hatırlatan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata şöyle devam etti: “Proje planlandığı gibi ilerleyemedi. Bu sürede inşaatın başlayamamasının yanında, proje geliştirdiğimiz 5 adadan sadece birinde hak sahiplerine ödediğimiz kira bedeli 16.5 milyon TL’yi buldu. Bu bizim olduğu kadar tüm hak sahiplerinin de kaybıdır, Türkiye’nin kaybıdır. Söz konusu hak sahibi ile 29 defa görüştük. Nihayet Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aracılığıyla yaptığımız 30. görüşmede imza atmayı kabul etti. 3 yıl önce imza atsaydı ne alacaksa, bugün de aynısını aldı. O adadaki diğer 584 hak sahibinden farklı hiçbir avantajı olmadı. Biz ilk günden itibaren adaletli davranmak için çok çaba gösterdik.”

 

‘Yaşadıklarımız ibret olacak nitelikte’

 

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkışından bu yana iki yılı aşkın sürenin geride kaldığını da hatırlatan Ömer Faruk Barata şunları söyledi: “Çok ciddi zorluklar var. Bu süreçte riskli binalarla ilgili başarılı çalışmalar yapıldı ancak riskli alan ilan edilen 106 bölgedeki 70 bin dönümde işler istenen hızda yürümüyor. Sadece İstanbul’da riskli alanlarda 377 bin 167 adet konut bulunuyor ve bu alanlarda çalışmalar durma noktasına geldi. İstanbul’da riskli ilan edilen 11 bin dönümdeki en büyük alanlardan biri de 1.385 dönümle Kadıköy-Fikirtepe’de. Bu süreçte yaşadıklarımız, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm’ün uygulanacağı diğer bölgeler için de ibret olacak niteliktedir. Yaşanacak zaman kaybını, savrulacak maddi zararı önlemek adına, Türkiye için bu tecrübeleri anlatmayı bir görev saydık.”


Kentsel Dönüşüm için standart sözleşme olmalı

 

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata: “Kentsel dönüşüm, kamulaştırma olmadan kesinlikle başarıya ulaşamaz. Bu, sadece vatandaşla müteahhit arasında yürüyebilecek bir konu değil. Kentsel dönüşümün bir tarafında mutlaka devlet olmalı. Zira firmaların farklı teklifleri vatandaşın kafasını karıştırıyor. Devlet tarafından herkesin aynı şekilde kullanacağı, bir standart adil hazırlanmış sözleşme örneği olmalı. Bu önemli eksikliği gidermek için Bakanlık ya da Belediye yetkilileri sorumluluk üstlenmeli. Böylece, vatandaş, müteahhit ve devletin birlik olmasıyla, kentsel dönüşüme bir standart getirilmeli” şeklinde konuştu.

 

Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan ilçelerde, vatandaşa danışmanlık yapmak üzere kamu ofislerinin açılması gerektiğini belirten Ömer Faruk Barata; “Halka haklarını, müteahhitler değil, devlet anlatmalı. Bu ofislerde işin hukuki yanını anlatan avukatlar da görevlendirilmeli. Ayrıca Kentsel Dönüşüm, binaların dönüşümü olarak değil, bölgenin dönüşümü olarak kurgulanmalı. Bu doğrultuda ilk bölgenin master planları yapılmalı” açıklamalarında bulundu.

Fikirtepe’deki “o ev” için anlaşma sağlandı

Devamı

Türkiye’de kentsel dönüşümün simge bölgesi Fikirtepe’de, 30 bin metrekare arsa ortasında kalan ve kamuoyunun ilgisini çeken ev için anlaşmaya varıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir araya getirdiği VARTAŞ Yapı ve hak sahibi Alaaddin Demirel sözleşmeye imza attı.

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata yapılan anlaşmadan memnuniyet duyduklarını belirerek şöyle konuştu:

“VARTAŞ Yapı olarak, 2011 Mart ayında Fikirtepe’de başlattığımız Renovia İstanbul projemizde 12 bin hak sahibiyle tek tek görüştük. Büyük zorluklara rağmen yüzde 99’uyla el sıkıştık. Yaklaşık 4 yıldır devam eden çalışmada, son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı anlaşma yapmayan ev sahipleri ve inşaat şirketlerine tebligat göndererek kamulaştırma kararı aldığını açıkladı. Süreci hızlandırma amaçlı bu duyurunun ardından Pazartesi günü Alaaddin Bey ile bakanlık yetkilileri aracılığıyla buluştuk. Sabah saatlerinde başlayan toplantımız akşam saat 22.00’ye kadar sürdü. Aynı ada üzerindeki 573 hak sahibi ile aynı şartlarda yüzde 50 hak oranı ile anlaşma yaptık. Kendisine hiçbir ayrıcalık tanınmadı. Bu konuda adaletli olmaya çok özen gösterdik. Yıkım birkaç gün içinde gerçekleşmiş olacaktır. Bu sürecin tamamlanmasıyla ruhsatımızı alıp büyük bir hızla inşaatımızı tamamlayacağız.”

VARTAŞ bölgede tahliye edilen hak sahiplerine, 25 aydır 640 TL aylık kira ödüyor. VARTAŞ Alman ortağı Stern’le birlikte sürdürdüğü Renovia İstanbul projesinde 1.100 konut inşaa edecek. 29 bin 600 metrekarelik bir alan üzerinde inşaat edilecek projesinde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tipleri yer alıyor. Renovia İstanbul projesinin peyzaj alanı için şehir parkı ölçeğinde bir alan ayrıldı. Ticari alanlar ise 4 bin 400 metrekarelik bir büyüklüğe sahip.

3407 Ada, 3 Parsel'deki ilk tevhid tapuyu aldık...

Devamı

3407 Ada, 3 Parsel'deki ilk tevhid tapuyu  aldık...

VARTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YEŞİL ÇEVRE ZİRVESİ’NDEYDİ.

Devamı

Sektörün devlerinin buluştuğu İzmir Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Çevre Zirvesi’nde konuşan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Barata, “Türkiye’nin dönüşümde sembol merkezi olan İstanbul Fikirtepe’de ciddi özveride bulunarak 2 yılda 12 bin kişiyle tek tek görüştük 2 bin 400 kişiyle el sıkıştık. Kalan 57 kişinin çoğu 3-5 metrekare yeri olan hak sahipleri. Bu noktada kamunun mutlaka devreye girmesi gerekiyor” dedi

İnşaat sektörünün en büyük firmalarının temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak, Karabağlar ve Karşıyaka Belediye başkanları ve uzmanlar İzmir Swiss Otel Büyük Efes’te düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Çevre Zirvesi'nde buluştu. 

 

‘Yüksekten Uçanlar’ katıldı

Açılış konuşmalarının ardından CNBC-E Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım’ın yönettiği, “Yüksekten Uçanlar" başlıklı panelde Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu üyesi Murat Özgümüş, Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, Soyak Holding CEO Dr. M. Emre Çamlıbel, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay görüşlerini açıkladı. 

‘12 bin kişiyle tek tek görüştük’

VARTAŞ Yönetim Kurulu Ömer Faruk Barata, İstanbul’da 240 bin metrekare alanda kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin dönüşümde sembol merkezi olan Fikirtepe’de ciddi özveride bulunarak iki yılda 12 bin kişiyle tek tek görüştük 2 bin 400 kişiyle el sıkıştık” dedi. Bu, yüzde 98 anlamına geliyor. Geriye kalan 57 kişinin çoğu 3-5 metrekare yeri olan hak sahipleri. Büyük bölümü ‘İmzalasam ne olur imzalamasam ne olur’ anlayışıyla işi ağırdan alıyor. Bu noktada kamunun mutlaka devreye girmesi gerekiyor. Ayrıca Yenisahra’daki projemizde de yüzde 22’ye ulaşmış durumdayız. 

 

‘İzmir’deki tablo beni gururlandırdı’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Suphi Şahin'in İzmir'de sürdürdükleri kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili detaylı bilgi vermesinin ardından konuşan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barata,  “Kentsel Dönüşüm görüşmelerini biz yatırımcı ya da müteahhit olarak vatandaşla karşı karşıya geldiğimizde bu farklı algılar yaratabiliyor. Bunun zorlukları çok büyük. İzmir’de Kentsel Dönüşüm çalışmalarında kamuyla vatandaşın el ele vererek hareket ettiği tabloyu görmek beni çok mutlu etti, gurur duydum” dedi. 

 

Fikirtepe’deki Renovia İstanbul projesini Alman ortakları Stern İmmobilien AG ile birlikte yürüttüklerini hatırlatan Ömer Faruk Barata Kentsel Dönüşüm’e yabancı yatırımcıların da ilgi gösterdiğini vurguladı.  VARTAŞ Başkanı Barata, konuşmasının son bölümünde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na kendilerine gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür etti. 

RENOVIA İSTANBUL
YABANCI YATIRIMCILARA TANITILDI

Devamı

Kadıköy’ün merakla beklenen projesi Renovia İstanbul satış öncesinde, yabancı yatırımcılara tanıtıldı. Yüksek yatırım değeriyle uzun zamandır dikkatleri üzerine çeken proje,  şimdiden yoğun ilgi görmeye başladı.

İnşaat sektörünün güçlü kuruluşlarından Vartaş, Kadıköy’de toplam 5 adaya yayılan, yatırımlarından ilki Renovia İstanbul’u 17 Nisan’da Çırağan Sarayı’nda düzenlediği toplantıda yatırımcılarına tanıttı.

Almanya merkezli Stern Immobilien AG ortaklığıyla hayata geçirilen Renovia İstanbul, mimarisi ve lokasyonuyla Kadıköy’ün dönüşüm projeleri arasında sembol niteliğinde konumlanıyor.

12 Eylül 2013 TÜMEXPO TÜMSİAD genel ticaret fuarında tüm ziyaretçilerimizi Hall 4’te bekleriz.

Devamı

Fuar Tarih & Saatleri

Tarih:12-15 Eylül 2013

 
Saatler:       

12 Eylül, Perşembe 10.00 – 19.00

13 Eylül, Cuma 10.00 – 19.00

14 Eylül, Cumartesi 10.00 – 19.00

15 Eylül, Pazar 10.00 – 18.00

Hafriyat İzni Alındı

Devamı

11.11.2013

Hafriyat izni 17.12.2013 tarihinde alındı.

Fikirtepe’de kaos bitti yeni planları bekliyoruz

Devamı

Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge ilan edilen Fikirtepe’de proje geliştiren firmalardan biri olan Vartaş Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, bölgede projelerine devam etmek için son planların yapılmasını beklediklerini söyledi. Bölgenin hızla dönüşüm kapsamında alındığını ve aynı şekilde yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Barata, “Bölge için bir an önce karar verilmeli ama bu karar verilirken de en doğru tercihler yapılmalı” dedi.

Barata, bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müteahhitler ve vatandaşların dahil olduğu bir sürecin yaşandığını anlatarak, şunları söyledi:

“Bakanlık bölgeye müdahale ederek çok doğru bir adım attı. Bölgedeki tıkanıklığın önü açıldı ve kaos bitti. 2/3 kuralıyla anlaşmalar kolay olacak. KDV’nin yüzde 1 olması ve diğer vergi ve harç muafiyetleri de çok olumlu gelişmeler. Bölgenin altyapısının da kamu tarafından yapılması gündemde. Tüm bunlar süreci kolaylaştıracak ama vatandaşlar sabırsız ve bir an önce kararın çıkmasını bekliyorlar.”

400 bin m2’lik yeşil alan

Bölgenin yeniden planlanmasıyla yeşil alan terkleri ve eşdeğer alanların belirleneceğini anlatarak, kendilerinin de buna uygun olarak proje geliştireceklerini söyleyen Barata, beklentilerinin bölgedeki 4.14 emsalin korunması yönünde olduğunu vurgulayarak, Fikirtepe’nin bir bütün olarak doğru bir kentleşme örneği göstermesi gerektiğine işaret etti.

Bu konuda her iki adadaki yeşil alan terklerinin aynı noktada toplanmasının çözüm olabileceğini dile getiren Barata, “Arsaların yüzde 20’si yeşil alanlar için terk ediliyor. Bu alanlar ortak noktada birleştirilir. Bölge toplamda 1.3 milyon metrekareden oluşuyor. Terklerle birlikte 400 bin metrekarelik yeşil alan yaratılabilir” dedi.

Barata, bölgenin dönüştürülmesiyle birlikte okullara ihtiyaç olacağına işaret ederek, şu anki okul kapasitesinin bölgedeki projeler bittiği zamanki ihtiyacın ancak 5/1’ini karşılayabileceğini kaydetti.

50 bin konut olacak

Fikirtepe’de yaklaşık 50 bin konut yapılacağını ve yaklaşık 250 bin kişinin bölgede yaşamaya başlayacağını ifade eden Barata, “Konutların ortalama 300 bin dolardan satılacağını düşünürsek 150 milyar dolar eder. Bu çok büyük bir miktar ve bölgedeki dönüşümün büyüklüğünü gösteriyor” dedi.

Barata, ayrıca bölgedeki trafik sorununun da önemine işaret, “Sadece 1 adadaki araçlar arka arkaya sıralandığında 17 kilometrelik kuyruk oluşturabilir. Bu nedenle trafiğe özel önlem almak gerekecek” diye konuştu.

750 kişiye kira ödüyor

Ömer Faruk Barata,  Fikirtepe’de 5 adayla ilgilendiklerini ve çok sayıdaki kişiyi de başka evlere taşıyıp yıkımları gerçekleştirdiklerini anlatarak, “Yaklaşık 750 kişiyi taşıdık ve 12 aydır da her ay 550 bin TL kira ödüyoruz. Bu çok büyük bir maliyet. Bölge için karar verilmesi bu nedenle çok önemli” diye konuştu.

5 adada proje yapacak

Vartaş Yapı, Fikirtepe’de 5 adayla ilgileniyor. 2 adada konut planlayan Vartaş, 3 adada ise konut ve ticari üniteler yapacak. 1 adayla yüzde 100 oranında anlaşan ve konutları yıkan Vartaş, bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle de diğer adalarda projelere başlayabilecek. 2011 yılının mart ayından beri bölgede çalışmalarını sürdüren Vartaş, projeleri için Tabanlıoğlu Mimarlık ile çalışıyor.

Soyak Zincirlikuyu’da yüzde 70’i tamamladı

Soyak’ın İstanbul’un merkezi noktalarından biri olan Zincirlikuyu’da yer alan rezidans projesi ve LEED Gold sertifikası adayı Soyak SOHO’nun yüzde 70’i tamamlandı. Soyak Soho’nun geçtiğimiz günlerde iç mimarı Tanju Özelgin tarafından tasarlanan satış ofisi ve örnek dairesi de yoğun ilgi görüyor. Farklı bir proje olduğu henüz satış ofisinin girişinden anlaşılan Soyak Soho’nun iç tasarımında kullanılan malzemeleri de girişte incelemek mümkün. Şehir yaşamına göndermeler yapan siyah beyaz resimlerin duvarlarını süslediği satış ofisinin ardından Soyak Soho’nun örnek dairesi de hazır.

2+1 138 metrekare olan dairede projenin tüm detaylarını yakından inceleme fırsatı sunuluyor.  Proje, etrafına giydirilen kaplamayla adeta bitmiş bir görünüm sergiliyor.

Binanın dış cephesinde kullanılan traverten taş ve emprenye ahşap görüntüyü yansıtan kaplama, hem çevrenin kirlenmemesi hem de bina bittiği zaman nasıl bir görüntüye sahip olacağını göstermek için 2 haftalık bir çalışmayla gerçekleştirildi. Mimar Mutlu Çilingiroğlu’nun tarif ettiği gibi kunt, güçlü ve kimlikli bir mimari yapı olan proje, Aralık 2013’te teslim edilecek.

4 bin metrekarelik ofis alanı ayırdı

77 rezidans daire ve 4 bin metrekarelik ofisten oluşan Soyak Soho’da, tüm rezidans ve ‘concierge’ hizmetleri sunuluyor. 7 katlı butik projenin rezidans kısmı, büyüklükleri 65 ile 252 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 1+1 dubleks ve 3+1 dubleks rezidans dairelerden meydana geliyor.

Bünyesinde alışveriş merkezi, spa, spor salonu ve güzellik merkezine yer vermek yerine merkezi noktalara 1-2 dakikalık mesafede bulunan konumuyla proje, bu imkanlara istenen her an ulaşma kolaylığı da sunmaktadır.

Yaklaşık 5 bin metrekare arazi içerisinde yer alan Soyak Soho’da her rezidansın tahsisli otopark yeri ve depo alanı bulunuyor. Projede kışın buzlanmalara karşı otopark rampası yerden ısıtmalı. Ayrıca elektrikli araçlar için şarj ünitesi bulunuyor.

Türkler 5 milyar dolarlık iş üstlendi

Son yıllarda dünyada Türk müteahhitlerin en çok iş aldıkları ülke konumunda olanTürkmenistan’da 2013 yılının başından bu yana alınan işlerin bedeli şimdiden 2012 yılını yakaladı. Türk şirketleri geçen sene Türkmenistan’da 4 milyar 980 milyon dolarlık proje alırken, bu sene üstlenilen 26 projenin bedeli 4 milyar 792 milyon dolar oldu.

Türk şirketleri hastane, idari binalar, konut, köprü, tatil merkezleri, otel, petrol platformu, elektrik nakil hatları, at çiftliği gibi çeşitli projeleri üstlenirken, Polimeks İnşaat şirketinin 2 milyar 253 milyon dolara aldığı Aşkabat Havaalanı inşaatı projesi Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında bir kalemde aldığı en büyük proje olarak da kayıtlara geçti.

Eser Taahhüt şirketi 690 milyon dolara 220 kilometrelik şehirlerarası  otoban projesini üstlenirken, Çalık Enerji şirketi 422 milyon dolara Lebap,  Mari ve Ahal’da elektrik santrali inşa edecek.

Türk şirketleri geçen sene 4 milyar 980 milyon dolara 60’ın üzerinde proje alırken, bu rakamın bu sene 5 milyar doları aşması bekleniyor. Türk müteahhitler Türkmenistan’da ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1992 yılından beri ise 34 milyar 145 milyon dolarlık iş yaptılar.

Terra Ataşehir’de ön talep topluyor

İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Kent Art İnşaat, İstanbul’un finans merkezi Ataşehir’de yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Terra Ataşehir markasıyla lanse edilen projeye ilgi sürüyor. Geçtiğimiz hafta ön talep toplamaya başlayan projede, 65 daire için rezervasyon yapıldı.

Konut ve çarşı alanlarının yanı sıra İTÜ İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Der. Sinan Mert Şener tarafından tasarlanan özgün mimarisiyle bölgede öne çıkan proje, İstanbul Finans Merkezi’ne komşu konumuyla dikkat çekiyor.

27 bin metrekare alan üzerine inşa edilen projede 210 konut ve 3 bin 100 metrekarelik ticari alan inşaatı planlanıyor.

İstanbul’un kentsel dönüşümünde de aktif rol alan Kent Art İnşaat, Terra Ataşehir’le de bir kentsel dönüşüm projesine daha imzasını atıyor. Bu kapsamda projedeki konutların KDV oranıyüzde 1’e tabi tutuluyor.

Alternatif ödeme planlarıyla da dikkat çeken projede yüzde 25’i peşin, kalan kısmı ise 50 aya kadar sıfır faizle, vade farkı ve banka olmadan veya 50 aydan uzun ödemeler için cazip faiz oranlarıyla banka kredisiyle daire sahibi olmak mümkün.

2015’te teslim edilecek

Dairelerin 42 ile 248 metrekare arasında değiştiği Terra Ataşehir'de fiyatlar ise 96 bin liradan başlıyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 pethouse daire seçeneklerinin bulunduğu proje 40 milyon liralık yatırımla hayata geçiriliyor.

Temellerinin Ekim 2013’te atılacağı projede teslimler ise Haziran 2015’te gerçekleşecek.

Rusya’nın en değerli arazisine park yapacak

Emlak fiyatları bakımından dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olan Rusya’nın başkentiMoskova’da yıkılan bir otelin değer biçilemeyen arazisine park yapılma kararı alındı.

Bir tarafı Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan’a, diğer tarafı Moskova nehrine bakan arazideki otel  yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağı tartışmalara neden oldu. Ancak, Vladimir Putin, bu alana park yapılmasını istedi. Putin, şehrin merkezindeki bu değer biçilemeyen alanın tekrar otel veya alışveriş merkezi olması durumunda şehrin trafiğini şişireceğini belirterek, gelen turistlerin dinlenmesi hem de var olan trafiği çoğaltmamak için park yapılmasının daha doğru olacağını dile getirdi.

Projede % 1 peşinat kampanyası başladı

Bahçeşehir, Ispartakule’de DPTÜ Ortak Girişim Grubu ( Doğu İnşaat, Precast, Tuna GYO ve Üstünler Yapı ) ve Emlak Konut GYO ortaklığında yapılan 1stanbul projesinde kampanya başladı. Buna göre projede,  daire bedelinin yüzde 1’lik kısmı peşin, yüzde 24’lik kısmı 12 ay sonra ödeniyor. Geri kalan yüzde 75’lik kısmı içinse anlaşmalı bankalardan kredi kullandırılıyor.

Toplam 90 bin metre kare alan üzerinde 15 – 17 katlı 11 bloktan oluşan projede 58 - 94 metrekare aralığında 1+1, 78,5 – 134 metrekare  2+1, 118 - 170 metrekare 3+1, 164 - 178 metrekare  3+1 dubleks, 219 metrekare 4+1  ve 215 metrekare 4+1 dubleks daire seçenekleri bulunuyor.

TEM Otoyolu üzerinde hemen teslim ofisler

Buket İnşaat tarafından inşa edilen Burak Plaza, İş dünyasının merkezi Mahmutbey’de, TEM Otoyolu üzerinde yer alıyor. 13 bin 610 metrekare arsa üzerine konumlanan projede, 12 kat içerisinde yer alan 48 ofis yer alıyor.

Ofis tiplerinin 178 metrekareden 891 metrekareye kadar farklı büyüklüklerde yer aldığı Burak Plaza’da, harcadığın kadar öde sistemi yer alıyor.

Soğutma, havalandırma ortak giderleri herkes kendi payına düşen kısmını ödüyor. Sistem sayesinde hem hizmet konforunu hem de başkasının harcadığını ödeme koşulu ortadan kalkıyor. Burak Plaza’da, vale parking hizmetleri, kapalı otopark, resepsiyon, concierge hizmetleri birarada sunuyor.

Via Port Houses & Suites eylülde teslim

İstanbul Anadolu Yakası’nın hızla gelişen bölgesi Kurtköy’de Via Properties tarafından hayata geçirilen Via Port Houses & Suites’te yaşam başlıyor. Anahtar teslimleri Eylül’de yapılacak projede daire satışları devam ediyor.

Kaba inşaatı tamamlanan Via Port Houses & Suites’te, ikinci el satış ve kiralama hizmeti için uzman kadrolar oluşturuluyor. Toplam 4 blok, 10 kat ve 617 dairenin yer aldığı projede, yüzde 80’i yeşil alan olarak planlanıyor.

Toplam 26 bin metrekarelik alan üzerine konumlandırılan projede parklar, fitness center,  açık ve kapalı yüzme havuzu, SPA merkezi yer alıyor.

Kaynak: Milliyet Ekonomi

Fikirtepe’deki 3.000 konut için Alman fon ile anlaştı

Devamı

Fikirtepe’de 2 bin 300 hak sahibiyle imza anlaşması yapan ve projesini satışa çıkarmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapacağı düzenlemeleri bekleyen Vartaş, bölgedeki projeleri için Alman Stern firmasıyla ortaklık kurdu.
Stern İmmobilien AG ile yüzde 50’lik ortaklık anlaşması yaptıklarını ve sermayelerini güçlendirmek için böyle bir anlaşma yaptıklarını ifade eden Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Fikirtepe’de yapacağımız projemizin yatırım değeri 300 milyon lira. Alman Borsası’nda halka açık bir şitket olan Stern, bu proje için 150 milyon lira kaynak aktaracak” dedi.
 

Stern ile 1500 hak sahibinin sözleşme imzaladığı alanda toplam 3 bin konutun inşaatını ortak yapacaklarını söyleyen Barata, “2 adada 58 bin metrekarelik alande ortağız. Fikirtepe’de 4,14 emsale göre plan yaptık” dedi.

2 adada anlaşma yaptı
Barata, bölgede 2 adada anlaşmalarını ve projelerini tamamladıklarını vurgulayarak, “Bakanlık hızla bölgenin planlamasını yapıyor. Bölgenin maketi çıkarıldı. En geç 1 aya kadar yeni planların netleşmesini bekliyorum ve hemen ardında da yeni projelerimizi satışa sunacağız” diye konuştu.
Ömer Faruk Barata, diğer projelerle ilgili olarak ise Katarlı grypla ortaklık kurduklarını belirterek, “Katarlı yatırım fonuyla ortak BT şirketini kurduk. Bu ortaklık yapısıyla da yeni projeler geliştireceğiz” dedi.

200 projeyi inceledi
Stern firmasının İstanbul’daki bir projeden 10 daire alarak ilk kez Türkiye’ye geldiğini söyleyen Stern Yatırım şirketi ortağı Hans Kilger de, 5 yıldır İstanbul'da araştırma yaptıklarını, 200 projeyi incelediklerini ve en sonunda Vartaş'ın Fikirtepe projesini ortaklık için seçtiklerini açıkladı.
Stern Yönetici Ortağı Hans Kilger, Tüürkiye’yi tercih etmelerinde genç nüfusun önemli olduğunu dile getirerek, “Bizim Almanya'da yaş ortalaması 50, Türkiye'de ise 30'un altında. Türkiye'ninbüyüyen bir ekonomi olacağına inanıyor ve güveniyoruz. Onun için buradayız. Avrupa'nıngayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek, bir numaralı şehri İstanbul” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Dönüşüm Hans'ı da cezbetti Vartaş'a Alman ortak geldi

Devamı

İstanbul Fikirtepe’de konut projesi geliştiren şirketlerden Vartaş Yapı, Alman gayrimenkul yatırım şirketi Stern ile yüzde 50 ortaklığa gitti. Fikirtepe’de 1.500 hak sahibi ile anlaşan Vartaş Yapı buradaki 3 bin konutu Stern ile birlikte inşa edecek. Fikirte’de yapılacak projenin yatırım değeri ise 300 milyon lira.
 
Alman Borsası’nda halka açık bir şirket olan Stern, yarı yarıya ortak olduğu proje için 150 milyon lira kaynak aktaracak. Bu ortaklıkla birlikte yabancı sermayenin Türkiye’de ilk kez bir kentsel dönüşüm projesinde yer aldığını söyleyen Vartaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, bu ortaklığın yeni projelerde de süreceğinin sinyallerini verdi.
 
FİYAT 7.500 TL
 
Stern Gayrimenkul Yatırım şirketi ortağı Hans Kilger ise Münih merkezli şirketin 5 yıldır İstanbul’da olduğunu belirterek, “Almanya ve Avusturya’dan sonra Türkiye pazarına girdik. 5 yılda İstanbul’da 200 proje inceledik. Sonunda ortaklık için Vartaş’ı seçtik” dedi.
2 ay içinde 3 bin konutluk projeyi satışa çıkarmayı planladıklarını söyleyen Barata, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın hazırladığı projede metrekare fiyatının ortalama 7.500 lira civarında olabileceğini ifade etti. Alman ortakları sayesinde yabancıya satış da yapacaklarının altını çizen Barata, bu arada BT isimli bir şirket daha kurduklarını, bu şirkette de Katarlı bir firma ile ortak olduklarını açıkladı.
 
GAYRİMENKULDE AVRUPA'NIN BİR NUMARALI ŞEHRİ
 
Almanya’da yaş ortalamasının 50, Türkiye’de ise 30’un altında olduğuna dikkat çeken Kilger, “Çin gibi ülkelerin de önümüzdeki 15 sene boyunca sürekli büyüyeceğine inanmıyoruz. Ama Türkiye’nin büyüyen bir ekonomi olacağını düşünüyoruz. Onun için buradayız. Avrupa’nın gayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek, bir numaralı şehri İstanbul” dedi. 
 
'MANHATTAN' OLMADI
 
Ömer Faruk Barata ise 3 bin konut ve ticari alanlardan oluşan proje için başta Manhattan ismini düşündüklerini ancak yükseklik sınırıyla bu isimden vazgeçtiklerini belirterek, “Bakanlığın emsali revize edeceği konuşuluyor. O zaman bayram yaparız” dedi.

Kaynak: Akşam Gazetesi

Alman şirketi, kentsel dönüşüme ortak oldu

Devamı

Fikirtepe’de 1.500 hak sahibi ile anlaşan Vartaş Yapı, burada yapacağı 3 bin konutu Stern ile birlikte inşa edecek. Fikirtepe’de yapılacak projenin yatırım değeri 300 milyon lira. Alman Borsası’nda halka açık bir şirket olan Stern, yarı yarıya ortak olduğu Vartaş’ın Fikirtepe projesi için 150 milyon lira kaynak aktaracak. Ortaklık ile birlikte yabancı sermaye Türkiye’de ilk kez bir kentsel dönüşüm projesinde yer aldı. Vartaş ve Stern şirketleri arasındaki ortaklığı 10 kişiye ait özel bir fonu yöneten Stern Gayrimenkul Yatırım şirketinin kurucu ortağı Hans Kilger ile Vartaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata dün İstanbul’da birlikte açıkladı.

Almanya dışında Avusturya ve İstanbul’da gayrimenkul yatırımları bulunduğunu belirten Stern yöneticisi Hans Kilger, 5 senedir İstanbul’da araştırma yaptıklarını, 200 projeyi incelediklerini ve en sonunda Vartaş’ın Fikirtepe projesini ortaklık için seçtiklerini söyledi. “Niçin Türkiye?” sorusuna Kilger şöyle cevapladı: “Almanya’da yaş ortalaması 50, Türkiye’de ise 30’un altında. Çin gibi ülkelerin de önümüzdeki 15 sene boyunca sürekli büyüyeceğine inanmıyoruz. Ama Türkiye’nin sürekli büyüyen bir ekonomi olacağına inanıyor ve güveniyoruz. Avrupa’nın gayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek, bir numaralı şehri İstanbul.” Kilger, 250 milyon Euro’luk portföye sahip olduklarını kaydetti.

Vartaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’de 3 bin konut ile ayrıca ticari alanlar için proje oluşturduklarını ve 2 ay içinde 3 bin konutluk projeyi satışa çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Barata, ortaklığın Fikirtepe’de yapacakları 3 bin konutu inşa edecek Vartaş Yapı şirketiyle ilgili olduğunu, buradaki ticari alanların inşa ve satışını ise grup bünyesindeki başka bir şirketle yapacaklarını söyledi. Barata, BT isimli şirkette de Katarlı bir firma ile ortaklık yapabileceklerini dile getirdi.

Ömer Barata, Fikirtepe’de metrekare fiyatının 7.500 lira civarında olmasını öngörüyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi dönüşüm bölgesi ilan etmesinden memnun olduklarını belirten Barata, Bakanlığın master planı 1 ay içinde tamamlamasınını beklediklerini söyledi. Fikirtepe’ye verilen 4,14 emsal üzerinden 44-50 katlı binalar tasarladıklarını dile getiren Barata, ancak 80 metre yükseklik sınırıdan kat sayısını 20-25’e  indirdiklerini kaydetti. Müteahhitler Fikirtepe’de Şehircilik Bakanlığı’nın 4,14 olan emsali tekrar 4 olarak revize etmesini bekliyor. Barata, “Bakanlık sürpriz yapar yükseklik serbest derse bayram üstüne bayram yaparız.” dedi.

Kaynak: Zaman Gazetesi Ekonomi

Fikirtepe’de Vartaş’a yarı yarıya Alman ortak

Devamı

Almanya kökenli Stern İmmobilien AG ile yüzde 50’lik anlaşma yapan Vartaş, kentsel dönüşümde yabancı ortakla yürüme kararı aldı. Sermayelerini güçlendirmek için böyle bir anlaşma yaptıklarını anlatan Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “ Fikirtepe’de yapacağımız projemizin yatırım değeri 300 milyon lira. Alman Borsası’nda halka açık bir şitket olan Stern, bu proje için 150 milyon lira kaynak aktaracak” dedi.

“Bizim göremediğimizi Almanlar gördü”

Katarlı başka ortaklıklarının da bulunduğunu söyleyen Barata, “Şimdi de Almanlarla ortaklık yapıyoruz. Bizim İstanbul’da anlatamadığımız kentsel dönüşümü, Almanlar gördü” dedi. Stern firmasıyla 1500 hak sahibinin sözleşme imzaladığı alanda toplam 3 bin konutun inşaatını ortak yapacaklarını söyleyen Barata, “2 ada 58 bin metrekarelik alan için ortağız. Fikirtepe’de 4,14 emsal için planlarımızı yaptık” dedi. Stern firmasının Rixos Bomonti projesinde 10 daire alarak ilk kez Türkiye’ye geldiğini söyleyen Stern Gayrimenkul Yatırım şirketi ortağı Hans Kilger, 5 senedir İstanbul'da araştırma yaptıklarını, 200 projeyi incelediklerini ve en sonunda Vartaş'ın Fikirtepe projesini ortaklık için seçtiklerini söyledi.

 

Almanlar yaşlı diye Türkiye’ye geldik

Stern Yönetici Ortağı Hans Kilger,. "Niçin Türkiye?" sorusuna ise Kilger, "Bizim Almanya'da yaş ortalaması 50, Türkiye'de ise 30'un altında. Çin gibi ülkelerin de önümüzdeki 15 sene boyunca sürekli büyüyeceğine inanmıyoruz. Ama Türkiye'nin büyüyen bir ekonomi olacağına inanıyor ve güveniyoruz. Onun için buradayız. Avrupa'nın gayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek, bir numaralı şehri İstanbul." dedi

Kaynak: Habertürk Emlak

E-KATALOG
TANITIM FİLMİ
BASIN KİTİ
3D PROJE